Wystawa tematyczna - gabinet Adama Mickiewicza, źródło: fot. E. Górecka

Rok szkolny rozpoczęliśmy "romantycznie" - od włączenia się w akcję Narodowego Czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. To coroczne święto czytelnictwa, ale też momentu refleksji nad fundamentami naszej polskiej kultury.

Jak przypominają organizatorzy tego wydarzenia: "Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru".

Naszym uczniom przybliżyłyśmy teksty wieszcza oraz jego sylwetkę w formie gazetki okolicznościowej w pracowni polonistycznej oraz wystawki w bibliotece. Na korytarzach szkolnych rozwiesiłyśmy cytaty z ballad Mickiewicza z zachętą do odwiedzenia biblioteki. Na lekcji języka polskiego klasa 2LO przygotowała także... memy nawiązujące do czytanych tekstów.

EG, AG