- Szczegóły
W piątek 6 września nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Narodowe Czytanie - w tym roku jej bohaterem był "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Jak przypominają organizatorzy akcji:
"Juliusz Słowacki napisał «Kordiana» podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat «Kordian» doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury".
- Szczegóły
2 września 2024 roku uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2024/2025. O godzinie 9.00 w kościele św. Brata Alberta społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej Eucharystii, następnie na hali sportowej odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego, a po nim klasy pod opieką wychowawców udały się na spotkania do wyznaczonych sal.
- Szczegóły
W minionym roku szkolnym 2023/24 Zespół Szkół im A. Średniawskiego uczestniczył w rocznym projekcie edukacyjnym „Kadry epok”. Szczególnie zaangażowała się w niego, w ramach języka polskiego na poziomie rozszerzonym klasa 3 LO, a koordynatorką projektu była Elżbieta Górecka.
- Szczegóły
„Practice makes perfect”
W roku szkolnym 2023/2024 Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego po raz kolejny brał udział w Programie InstaLing dla Szkół. InstaLing to innowacyjne narzędzie do optymalizacji nauki słownictwa wykorzystywane w nauczaniu języków obcych, z którego nasi uczniowie korzystają od 2021 roku. Zaletami aplikacji są jej dostępność oraz aktualność. InstaLing to narzędzie bezpłatne, a słownictwo przydzielane uczniom jest powiązane z treściami poznawanymi na zajęciach w szkole. Wykonanie codziennej sesji zajmuje kilka minut i można ją wykonać na komputerze w domu lub na telefonie chociażby w drodze do szkoły.
- Szczegóły
W dniach 15-17 maja 2024 roku uczniowie klas 1TI oraz 1LO uczestniczyli w wycieczce w malownicze Bieszczady. W trakcie naszego trzydniowego pobytu mieliśmy okazję zwiedzić szereg znaczących miejsc, w tym Zaporę Solińską oraz Połoninę Wetlińską, a także pływać statkiem po jeziorze oraz wędrować po górach.
W pierwszym dniu, mimo wyjazdu wczesnym rankiem, odbyliśmy krótki spacer wraz z Panią przewodnik, która oprowadzała nas przez każdy dzień naszego pobytu oraz opowiadała historie oraz legendy bieszczadzkie. Nasza przygoda rozpoczęła się od odwiedzin ruin zamku sobieńskiego, gdzie poznaliśmy jego ciekawą historię, następnie udaliśmy się na Zaporę Wetlińską, która zbudowana została prawie w całości z ziemi. Kolejną atrakcją było wyjście na kamieniołom, gdzie zrobiliśmy nasze pierwsze zdjęcia grupowe. Na koniec dnia przyjechaliśmy do hotelu Willa Amelia w Solinie, skąd wieczorem, po kolacji, udaliśmy się jeszcze na spacer po Zaporze Solińskiej.
- Szczegóły
Nasza młodzież w ramach katechezy wzięła udział w konkursie który miał na celu zachęcić uczniów do pogłębienia wiedzy na temat Matki Bożej i umożliwić im wyrażenie swojej twórczej interpretacji.
W ramach konkursu, uczniowie mieli do wyboru;
- napisać wiersz o Maryi
- ułożyć hasła promujące Nabożeństwo
- wykonać plakat
- zaprojektować przydrożną kapliczkę Maryj
Strona 1 z 36