Narodowe Czytanie Balladyny

 

Może się nam wydawać, że niektóre szkolne lektury są przestarzałe i nieaktualne, ale trzeba pamiętać, że to one kształtują naszą tożsamość narodową. Inicjatywą, która zwraca uwagę właśnie na ten aspekt literatury, jest Narodowe Czytanie. W tym roku organizatorzy zaproponowali lekturę "Balladyny" Juliusza Słowackiego, a więc i my zapraszamy do pochylenia się nad tym tekstem.

 


Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Aby przybliżyć wam tę książkę i postać jej autora, przygotowałyśmy w bibliotece szkolnej wystawkę dzieł Juliusza Słowackiego oraz gazetkę na jego temat, zawierającą m.in. nieznane fakty z życiorysu poety. Na przerwach posłuchać można będzie audiobooka "Balladyny" lub samemu podjąć próbę zmierzenia się z głośną lekturą tekstu. Ponieważ jednak obecna sytuacja nie sprzyja zgromadzeniom, mamy dla was jeszcze jedną propozycję: zachęcamy do samodzielnego przeczytania fragmentu dzieła i przesłania nagrania na adres mailowy biblioteki. Wszyscy, którzy podejmą to wyzwanie, zostaną nagrodzeni oceną z języka polskiego i zachowania.

AG, EG