Biblioteka
Narodowe Czytanie - Moralność pani Dulskiej

Już jutro odbędzie się kolejna, dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Ideą akcji jest propagowanie dorobku kulturalnego naszego narodu oraz przypominanie dzieł, które miały i mają do dziś wpływ na naszą tożsamość. W tym roku wybrano książkę, która niewątpliwie spełnia te warunki: "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Ten dramat sprzed stu lat nadal doskonale piętnuje hipokryzję, małostkowość i kołtuństwo, choć tyle rzeczy wokół nas uległo zmianie od czasów autorki.
Zachęcamy więc do obchodów tego święta polskiej literatury. W naszej szkolnej bibliotece przez najbliższy tydzień możecie obejrzeć wystawkę tematyczną, a także wypożyczyć "Moralność pani Dulskiej", zarówno w formie tradycyjnej książki, jak i audiobooka. Jutro na myślenickim rynku Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w widowisku prezentowanym przez aktorów okolicznych teatrów, natomiast już dziś wieczorem książka będzie czytana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach. Warto też sięgnąć po liczne interpretacje sceniczne tego tekstu, m.in. widowisko zaliczone do Złotej Setki Teatru Telewizji w reż. Tomasza Zygadło z fenomenalną rolą Anny Seniuk z 1992 r. czy też realizację z 2013 r. w reż. Marcina Wrony, w której z główną rolą zmierzyła się Magdalena Cielecka.
Na koniec ciekawostka: rola męża pani Dulskiej - Felicjana Dulskiego - jest bardzo nietypowa, gdyż w ciągu całej sztuki wypowiada on tylko jedno, ale za to bardzo charakterystyczne zdanie. Jakie? To już sprawdźcie sami!
AG

 
Biblioteka zaprasza

Od poniedziałku 17 maja biblioteka powraca do pracy stacjonarnej i będzie otwarta tak jak poprzednio: w poniedziałki w godz. 11:00-17:00, a od wtorku do piątku w godz. 7:45-13:45. Proszę o zwrot książek wypożyczonych w pierwszym okresie i zapraszam do korzystania z nowości. Przypominam, że można również wypożyczyć większą liczbę książek na wakacje.

bibliotekarka szkolna Arleta Garbień

 
Nowości historyczne w bibliotece

 

Dobra informacja dla wszystkich, którzy interesują się historią, zwłaszcza tą najnowszą. Biblioteka szkolna wzięła udział w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej „Biblioteka na to czeka”. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski poprzez udostępnienie czytelnikom bibliotek dorobku wydawniczego IPN. Dzięki temu udało nam się pozyskać bezpłatnie do biblioteki następujące pozycje:

Więcej…
 
Narodowe Czytanie Balladyny

 

Może się nam wydawać, że niektóre szkolne lektury są przestarzałe i nieaktualne, ale trzeba pamiętać, że to one kształtują naszą tożsamość narodową. Inicjatywą, która zwraca uwagę właśnie na ten aspekt literatury, jest Narodowe Czytanie. W tym roku organizatorzy zaproponowali lekturę "Balladyny" Juliusza Słowackiego, a więc i my zapraszamy do pochylenia się nad tym tekstem.

Więcej…
 
Biblioteka zaprasza

Zapraszam do korzystania z biblioteki szkolnej! Pamiętajcie, że tutaj również obowiązują ogólnoszkolne zasady bezpieczeństwa.
W bibliotece może przebywać tylko jeden uczeń. Nie będzie możliwy dostęp do półek, więc proszę o zamawianie interesujących Was pozycji za pomocą katalogu internetowego. Jest to bardzo proste i wygodne, a wszystkich, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie, zapraszam na indywidualne szkolenie w bibliotece. Oczywiście będzie możliwe skorzystanie na miejscu z rekomendacji bibliotekarza. Nie jest konieczne zamawianie lektur, ale wcześniejsza rezerwacja pozwoli wam uniknąć sytuacji, że zabraknie dla was egzemplarza. Przypominam też o konieczności oddania książek wypożyczonych w zeszłym roku – ich listę znajdziecie na swoim koncie w katalogu internetowym.
Dla waszego bezpieczeństwa oddawane przez was książki będą poddawane dwudniowej kwarantannie, aby zminimalizować niebezpieczeństwo zarażenia się.
Oprócz wizyt w bibliotece zapraszam was do kontaktu na odległość: przez maila Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , dziennik elektroniczny czy profil biblioteki na Facebooku (@bibliotekazs).
Godziny pracy nie uległy zmianie: poniedziałek 11.00-17.00, od wtorku do piątku w godzinach 7.45-13.45.

AG 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12