Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z firmami SIEMENS oraz KAMAMI organizuje, podobnie jak w latach ubiegłych, konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na projekt będący praktycznym zastosowaniem szeroko pojętej elektroniki, informatyki lub automatyki: “Elektronika – by żyło się łatwiej” im. dr inż. Andrzeja Malchera.
Dla kogo?
Konkurs jest kierowany do uczniów liceów i techników. W minionych edycjach konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, o czym może świadczyć duża liczba zgłoszeń oraz wysoki poziom prezentowanych prac.
Co można zgłaszać?
W konkursie mogą brać udział projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach (z wyjątkiem prac prezentowanych w poprzednich edycjach konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”). Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i tworzone w zespołach dwuosobowych. Mogą nimi być:
- układy elektroniczne,
- systemy mechatroniczne,
- aplikacje sterowników programowalnych PLC takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych,
- aplikacje na mikrokontrolery,
- aplikacje na smartfony i tablety,
- programy komputerowe,
Zakres zastosowań
Zakres zastosowań może obejmować między innymi:
- automatyzację procesów,
- poprawę jakości życia codziennego,
- innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Terminy
- Termin rejestracji:do 20 grudnia 2024 (zachęcamy do wcześniejszej rejestracji).
- Termin zgłaszania projektów:do 17 stycznia 2025.
- Ocena projektów:20-30 stycznia 2025.
- Ogłoszenie wyników:5 lutego 2025.
- Finał:na przełomie marca i kwietnia 2025.
Zapisy
Osoby zamierzające wziąć udział w konkursie powinny zarejestrować się na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela-opiekuna. Szczegółowy opis zrealizowanego projektu w postaci dokumentu PDF o objętości nieprzekraczającej 6 stron należy przesłać na stronę konkursu do dnia 17 stycznia 2025. Do dokumentu należy dodać link do filmu prezentującego uzyskane rozwiązanie w działaniu o czasie trwania nie dłuższym niż 5 minut. Film może być umieszczony w dowolnym serwisie udostępniania plików multimedialnych. Szczegóły dotyczące formy dokumentu określone są w Regulaminie, który można znaleźć na stronie konkursu. Szablon projektu udostępniony jest dla zarejestrowanych uczestników.
Nauczyciele-opiekunowie ze szkoły przyjmujący zapisy (chęć uczestnictwa należy danemu nauczycielowi zgłosić wcześniej, najpóźniej do 1 grudnia) to: Patrycja Cholewa, Krzysztof Janus oraz Józef Jasek.
Nagrody
Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody, w tym stypendia Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Szkoły, z których wywodzą się laureaci, otrzymają zestawy sterowników PLC.
Więcej informacji
Szczegóły w dołączonym Ogłoszeniu konkursowym oraz Regulaminie, a także na stronie Konkursu: http://konkurs.aei.polsl.pl.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
PC