W piątek 6 września nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Narodowe Czytanie - w tym roku jej bohaterem był "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Jak przypominają organizatorzy akcji:
"Juliusz Słowacki napisał «Kordiana» podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat «Kordian» doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury".
Idąc tropem poprzedniego roku, kiedy uczniowie mogli oglądać zaaranżowane biurko Elizy Orzeszkowej, tym razem spróbowałyśmy pokazać, jak mogło wyglądać biurko Grzegorza, sługi Kordiana. W związku z tym znalazły się na nim m.in. listy pisane przez bohatera dramatu, które powstały jako prace kreatywne na lekcjach języka polskiego. Oprócz nich zaprezentowałyśmy też pamiętniki samego Kordiana, również przygotowane przez naszych uczniów. Drugą część wystawy stanowiły egzemplarze dramatu i innych dzieł poety, opracowania twórczości Słowackiego i jego rysunki. Dodatkowo można było obejrzeć fragmenty przedstawienia "Kordiana" w Teatrze Telewizji w reżyserii Jana Englerta.
AG, EG