Oficjalna pieczątka Narodowego Czytania 2023, autor: A. Garbień

Na początku kolejnego roku szkolnego zaprosiliśmy wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu. W tym roku jego bohaterem była powieść „Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej.

Jak piszą organizatorzy akcji:

„«Nad Niemnem» to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego «Pana Tadeusza». Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. «Nad Niemnem» cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. «Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku".

Z okazji tego czytelniczego święta w pracowni polonistycznej zawisła gazetka tematyczna, obejmująca najważniejsze fakty dotyczące Orzeszkowej i epoki, w której tworzyła. W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę przybliżającą postać autorki „Nad Niemnem" i jej twórczość. Można było również przeczytać fragmenty tej książki albo wysłuchać audiobooka, a także obejrzeć jej filmową adaptację. W ramach ciekawostki można było przysiąść na „krześle Justyny w pokoiku pod skosem" lub wczuć się w sytuację Orzeszkowej piszącej przy biurku kolejny tom powieści. Na wszystkich odwiedzających bibliotekę w tym tygodniu czekać będzie jeszcze okolicznościowa pieczęć, którą będzie można podbić własny egzemplarz powieści.

AG, EG