Gazetka w pracowni polonistycznej, autor: E. Górecka

Po raz kolejny w bibliotece szkolnej oraz na gazetce ściennej w pracowni polonistycznej (sala nr 4) można zapoznać się z ciekawymi dziełami literatury obcojęzycznej. Tym razem postanowiłyśmy przybliżyć wam literaturę naszych kolejnych sąsiadów – a więc tworzoną w języku rosyjskim. To ogromne piśmiennictwo, zawierające w sobie m.in. dzieła uznanych klasyków, jak Lwa Tołstoja czy Fiodora Dostojewskiego.

Jednym z najciekawszych utworów, który nie stracił nic na swojej aktualności, jest „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa – opowieść nie tylko o sowieckim terrorze, ale też o wierze, miłości, sztuce i diabelskich swawolach w przedwojennej Moskwie. Na wystawce w bibliotece zgromadziłyśmy dla was z kolei najciekawsze książki rosyjskojęzycznej literatury współczesnej. Większość z was pewnie kojarzy postapokaliptyczną serię „Metro”, ale jej autor, Dmitry Glukhovsky, ma również na koncie inne ciekawe powieści i opowiadania.

Warto też pamiętać o pozostałych książkach z uniwersum „Metra”, między innymi o trylogii metra petersburskiego autorstwa Andrieja Diakowa. Wypożyczycie również u nas książkę klasyków rosyjskiego sf – „Piknik na skraju drogi” Arkadija i Borysa Strugackich, czyli twórców Zony i stalkerów. Miłośnikom kryminałów polecam powieści Borysa Akunina i Aleksandry Marininy. Do literatury rosyjskiej zaliczyć też można napisaną w języku angielskim głośną i skandaliczną powieść Władimira Nabokova „Lolita”. Ciekawe współczesne pozycje to także „Pandemia” Jany Wagner i cykl „Nocny patrol” Siergieja Łukjanienki. Przygotowałyśmy też dla was literaturę faktu napisaną przez obcokrajowców, ale dotyczącą Rosji, jej burzliwej historii i współczesności: świetne reportaże Ryszarda Kapuścińskiego „Imperium” i Jacka Hugo-Badera „Biała gorączka”, wspomnienia radzieckiego agenta Wiktora Suworowa „Akwarium” czy sięgając dalej, świadectwa więźniów łagrów radzieckich: „Stroma ściana” Eugenii Ginzburg, „Martwe dusze” Mikołaja Gogola, opowiadania Aleksandra Sołżenicyna oraz wiele innych ciekawych pozycji.

Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

AG, EG