Zespół Szkół im. A. Średniawskiego od kilku lat uczestniczy w projekcie edukacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych pn. „Lekcje z ZUS”. W tym roku, 7 października, w zajęciach prowadzonych przez panią Monikę Suder – pracownika  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uczestniczyli uczniowie klasy 1TIb.

Podczas zajęć młodzież dowiedziała się m.in. jaki jest cel ubezpieczeń społecznych, jakie są zadania ZUS, a także jacy są uczestnicy powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych.

Kolejne trzy lekcje zostaną przeprowadzone przez Monikę Ożóg – nauczyciela Zespołu Szkół, w oparciu o kompletne materiały dydaktyczne przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z metodykiem nauczania i dotyczyć będą takich zagadnień jak: co Ci się należy, kiedy płacisz składki, renty i emerytury oraz E-ZUS, czyli firma pod ręką.

Ogólnym celem „Lekcji z ZUS” jest kształtowanie świadomości młodzieży w temacie ubezpieczeń społecznych oraz przekazanie praktycznej wiedzy przyszłym przedsiębiorcom. Honorowy patronat nad projektem sprawują Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Na zakończenie projektu uczniowie będą mogli wziąć udział w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. 22 listopada 2022 r. zostanie przeprowadzony etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych. Następnie zespoły zakwalifikowane do II etapu Olimpiady powalczą 7 marca 2023 r. o udział w III etapie – ogólnopolskim. Do wygrania są laptopy, tablety, oraz czytniki e-booków.

Trzymamy kciuki za kl. 1 TIb!

Serdeczne podziękowania składamy na ręce pani Patrycji Cholewy dla Mateusza i Rafała – uczniów klasy 4TI, za pomoc w obsłudze audio-wizualnej zajęć.

MO