Ostatni prezentowany przez nas patron kończącego się roku 2021 to Cyprian Kamil Norwid - w tym roku obchodziliśmy 200 rocznicę jego urodzin. W uzasadnieniu uchwały sejmowej podkreślono, że "twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący".

Ten poeta, dramatopisarz, malarz i myśliciel uznawany jest za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka. Jego niełatwa twórczość obejmuje wiele dziedzin artystycznych. Obszerne zbiory dzieł Norwida znajdziecie w bibliotece Polona: https://polona.pl/ zachęcamy do zapoznania się m.in. z licznymi rysunkami poety. Jego wiersze są trudne w odbiorze - sam Norwid uważał, że czytelnik musi włożyć odpowiedni wysiłek w zrozumienie dzieła. Wisława Szymborska, nawiązując do swojego wielkiego poprzednika, używa nawet słów: "ciężkie Norwidy".

Niedocenianego za życia twórcę po latach obwołano czwartym wieszczem polskiego romantyzmu, który wykraczał poza generację swojego pokolenia. Pisze się o nim jako o "poecie myśli". W jego filozofii i poezji najważniejsze są trzy pojęcia: prawda, dobro i piękno. O ojczyźnie mówił jako o "społecznym obowiązku".

Badacze zwracają uwagę na to, że Norwid jest często cytowany, a rzadko rozumiany. Można zauważyć, że każda epoka ma "swoje" wiersze poety, czytane i aktualnie interpretowane. Nie bez powodu jego teksty były nawet śpiewane przez artystów takich jak Czesław Niemen czy Maciej Maleńczuk. My zaś wybrałyśmy dla was ten cytat:

"Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie

Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…".

AG, EG