Tegoroczna inauguracja Międzynarodowych Targów Książki zbiegła się ze Świętem Komisji Edukacji Narodowej. Tym bardziej nas, nauczycielek polonistek, nie mogło tam zabraknąć.

Głodne wrażeń, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odwiedziłyśmy ponad dwustu wystawców w Hali EXPO Kraków. To jedno z największych w Europie spotkań czytelników, pisarzy i przedstawicieli branży wydawniczej zostało w tym roku opatrzone cytatem „Człowiek żyje zmianą” z książki Stanisława Lema. Lema nie zabrakło też na jednej z hal wystawowych. Stworzono wystawę złożoną ze 120 wydań „Solaris” w różnych językach.

O godzinie 12.00 można było uczestniczyć w oficjalnym otwarciu Targów w Saloniku Literackim w Hali Wisła, na którym obecny był m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Stoiska wydawnicze uginały się od pozycji książkowych wszelkiej maści. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Szczególnym powodzeniem cieszyło się stoisko wydawnictwa Domu Emisyjnego Manuscriptum, gdzie można było podziwiać m.in. wydanie listu Kolumba do monarchów Hiszpanii z I wyprawy, mapę świata, z którą Kolumb dopłynął do Ameryki czy Manuskrypt Rzewuskiego (takiego polskiego Indiany Jonesa). Obejrzałyśmy tam replikę pierwszego wydania „Biblii Gutenberga” – tego słynnego, ze śladem przypadkiem upuszczonej przez zecera czcionki na stronie 46. Szczególne wrażenie jednak zrobiła na nas replika „Manuskryptu Wojnicza” i historia tej pozycji, opowiedziana z pasją przez przedstawiciela wydawnictwa. Czy wiecie, że ten manuskrypt nie został do tej pory odczytany czy też rozszyfrowany, mimo że pracowało nad nim nawet CIA? Czy wiecie, że zawiera on rysunki gwiazd, ale nie z perspektywy Ziemi, ale tak, jakby rysujący je stał na innej planecie? Tę replikę manuskryptu można zakupić za uwaga 12 800 złotych.

Warto wspomnieć także o tym, że oprócz stoisk wydawnictw z nowymi książkami odwiedzający mieli też okazję poszperać w pozycjach książkowych antykwariatów i wyłowić cenne wydawnicze perełki. Na targach można było także podziwiać reprodukcje prac uznanej malarki art déco – Tamary Łempickiej. Wystawa została przygotowana w związku z powstaniem albumu poświęconego życiu i twórczości Łempickiej w jednym z wydawnictw.

Wszystkim miłośnikom książek polecamy wizytę na Targach, które potrwają do niedzieli.

EG, AG