Już jutro odbędzie się kolejna, dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Ideą akcji jest propagowanie dorobku kulturalnego naszego narodu oraz przypominanie dzieł, które miały i mają do dziś wpływ na naszą tożsamość. W tym roku wybrano książkę, która niewątpliwie spełnia te warunki: "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Ten dramat sprzed stu lat nadal doskonale piętnuje hipokryzję, małostkowość i kołtuństwo, choć tyle rzeczy wokół nas uległo zmianie od czasów autorki.

Zachęcamy więc do obchodów tego święta polskiej literatury. W naszej szkolnej bibliotece przez najbliższy tydzień możecie obejrzeć wystawkę tematyczną, a także wypożyczyć "Moralność pani Dulskiej", zarówno w formie tradycyjnej książki, jak i audiobooka. Jutro na myślenickim rynku Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w widowisku prezentowanym przez aktorów okolicznych teatrów, natomiast już dziś wieczorem książka będzie czytana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach. Warto też sięgnąć po liczne interpretacje sceniczne tego tekstu, m.in. widowisko zaliczone do Złotej Setki Teatru Telewizji w reż. Tomasza Zygadło z fenomenalną rolą Anny Seniuk z 1992 r. czy też realizację z 2013 r. w reż. Marcina Wrony, w której z główną rolą zmierzyła się Magdalena Cielecka.

Na koniec ciekawostka: rola męża pani Dulskiej - Felicjana Dulskiego - jest bardzo nietypowa, gdyż w ciągu całej sztuki wypowiada on tylko jedno, ale za to bardzo charakterystyczne zdanie. Jakie? To już sprawdźcie sami!

AG