Psycholog i Pedagog

 

Masz problem napisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


 

Pliki do pobrania (format PDF):

Procedura organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach

Wniosek o pomoc psychologiczno-pedagogiczną

Wniosek o rezygnację z pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Arkusz wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia

Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny

 


Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów

W ostatnich tygodniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Pedagog szkolny L. G.

 

 


 

Wypadki na drogach - porozmawiajmy

W dniach 18-19 grudnia 2014 r. jest prowadzona ogólnopolska akcja "Wypadki na drogach - porozmawiajmy". Tematem przewodnim w tym roku jest widoczność w ruchu drogowym. Genezą akcji jest wciąż tragiczna sytuacja na polskich drogach i niewystarczający stopień wiedzy i świadomości tematu u młodych ludzi. W Polsce w 2013 r. na drogach zginęło 3357 osób, a 44 059 zostało rannych. Nie możemy pozostać obojętni na te statystyki, tym bardziej, że dotyczą one również dzieci i młodzieży.

Akcja kierowana jest do dzieci i młodzieży w przeddzień przerwy świątecznej i zbliżających się ferii zimowych, kiedy to aktywność dzieci na świeżym powietrzu często ma miejsce również po zmroku. Duża część młodzieży dojeżdża do szkół znajdujących się poza ich miejscem zamieszkania, co również wiąże się z licznymi zagrożeniami.

Przypominam jak ważna jest widoczność w ruchu drogowym, to że właściwie stosowane elementy odblaskowe mogą uratować życie.

Pedagog szkolny

Nasza szkoła uczy nie tylko zawodu

Wychodzimy z założenia, że szkoła jest nie tylko po to, żeby przygotować do matury bądź egzaminu zawodowego. Szkoła ma przygotować do życia, a życie przed współczesnym młodym człowiekiem stawia wiele wyzwań: poszukiwanie pracy, wybór dalszego kształcenia, założenie rodziny, świadomy udział w życiu obywatelskim. Jednocześnie wiele się mówi o zagrożeniach współczesnego świata: kryzys relacji rodzinnych, załamanie wartości, skupianie się tylko na dobrach materialnych, narkotyki, uzależnienia. My staramy się wychodzić naprzeciw wyzwaniom. W grupie specjalistów z naszej szkoły opracowaliśmy program wychowawczy oraz program profilaktyki starannie dostosowany do potrzeb współczesnego dorastającego człowieka. Stawia się w nim nacisk na poszanowanie rodziny, dobre wychowanie, kształtowanie postaw obywatelskich, przeciwdziałanie uzależnieniom, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, a także kształtowanie dobrych relacji w szkole i dbałość o własne zdrowie.
W ramach tych programów uczniowie mają okazję m.in. spotkać się z przedstawicielem policji w celu poznania odpowiedzialności nieletnich, odbyć zajęcia z psychologiem i pedagogiem o metodach aktywnego uczenia się, o problemach młodzieży w okresie dorastania oraz radzeniu sobie ze stresem poszukiwania pracy, współorganizują szkolne święta, biorą udział w akcjach charytatywnych, a także wyjeżdżają na interesujące wycieczki. Warto też zaznaczyć, że na terenie naszej szkoły nie toleruje się palenia papierosów, ostro piętnuje się też spożywanie alkoholu. Coraz więcej rodziców docenia walory szkoły stawiającej na wychowanie ich dzieci.

Po co pedagog i psycholog w szkole?
Współcześnie trudno już znaleźć szkołę której nie ma pedagoga szkolnego, coraz więcej szkół widzi potrzebę posiadania również psychologa. Tak naprawdę zadania obu są bardzo podobne - wspieranie ucznia w niełatwym zadaniu jakim jest nauka w szkole.
Trudności spotykają każdego, sztuka polega na tym, aby umieć mierzyć się z nimi.
Najczęstszym powodem wizyty ucznia w gabinecie są niepowodzenia w nauce oraz absencja w szkole. Kiedy uczeń nie może poradzić sobie z nauką niektórych przedmiotów psycholog i pedagog starają się dociec dlaczego tak się dzieje? Czy tylko dlatego, że uczniowi się nie chce? Dla pedagoga i psychologa szkolnego to jest zbyt prosta odpowiedź. Mało który uczeń nie chciałby osiągać sukcesów. Wspólnie z uczniem i nauczycielami próbujemy dociec przyczyn. Jest wiele różnych scenariuszy.
Czasem jest tak, że uczeń ma zaległości z niektórych przedmiotów z poprzednich lat, które sprawiły, że przestaje wierzyć w swoje możliwości. Mimo że chciałby skończyć szkołę, rezygnuje z nauki, bo tyle razy mu się nie udało. W takich wypadkach konieczna jest dokładna diagnoza jego niepowodzeń. Kiedy indziej znowu może być tak, że uczeń nie ma w domu warunków do nauki, ponieważ nie ma własnego pokoju, a swój wolny czas poświęca, żeby pomagać rodzinie. Wtedy trzeba znaleźć miejsce do nauki dla ucznia, poszukać możliwości stypendium, żeby nie musiał pracować, porozmawiać z rodzicami.
Przychodzą też do nas uczniowie przeżywający kryzys emocjonalny. Może on być związany z pierwszą miłością, z problemami w rodzinie, bądź śmiercią bliskiej osoby.
Tym i wielu innym trudnościom znacznie łatwiej zapobiec, kiedy skonsultujemy się ze specjalistą. Z naszego doświadczenia wynika, że trudności spotykają w życiu każdego, także ucznia, sztuka polega na tym, aby zamiast udawać, że ich nie ma lub "chować głowę w piasek", mierzyć się z nimi. Dobra szkoła to taka, która uczy stawiać czoła trudnościom.
W naszej szkole każdy uczeń jest pod opieką pedagogiczno-psychologiczną
Jeżeli ktoś myśli, że pedagog lub psycholog pomagają tylko uczniom słabym, są w błędzie. Tak samo starają się wyłowić tych zdolniejszych, pokazują w jaki sposób mogą rozwijać i wykorzystywać swoje możliwości intelektualne, starają się o stypendia.
Co więcej, każdy uczeń może zgłosić się do pedagoga lub psychologa, kiedy zastanawia się nad tym co robić po ukończeniu szkoły? Czy dalej się kształcić, jakiej pracy szukać? Psycholog doradzi gdzie i w jaki sposób szukać pracy bądź kolejnej szkoły, pomoże tutaj określić swoje mocne strony, np. czy osoba ma predyspozycje do pracy z ludźmi, czy dobrze radzi sobie w stresującej pracy.


Sieć placówek wspierających rodzinę:

 

Tu znajdziesz pomoc znajdując się w trudnej sytuacji życiowej

Niebieska Linia (Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie)

801 120 002

Kryzysowy Telefon Zaufania

116 123

Poradnia Telefoniczna Niebieskiej Linii

226 687 000

Pomarańczowa Linia (pomaga rodzicom, których dzieci piją)

801 661 166, 800 661 166

Komenda Miejska Policji w Myślenicach - ul. Jagiellońska

123 729 000, 123 729 211, Dzielnicowi - 123 729 223

Sąd Rejonowy w Myślenicach - ul. Piłsudskiego 7

122 720 660

Kuratorzy rodzinni i dla nieletnich - ul. Piłsudskiego 7

123 735 166

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Myślenice – ul. Pardyaka

122 720 589

Miejski Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Myślenicach - ul. Słowackiego 82

122 721 998

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Psychoterapii Myślenice - Pardyaka 5/4

122 720 613, kom. 697 784 033

Centrum Profilaktyczno-Dydaktyczne w Myślenicach w budynku „Sokół” - ul. Jordana 3

122 740 012; kom. 502 518 243

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach - ul. Kazimierza Wielkiego 5

122 743 780, 122 749 813

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Myślenice - Jagiellońska 4

122 710 429, kom. 510 132 396

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Myślenicach - ul. Rynek8/9

126 932 385

Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia Myślenice - Szpitalna 2

122 730 213

Poradnia terapii uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych - ul. Szpitalna 2

122 721 085

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Kraków - Radziwiłłowska 8b

124 218 248, 124 219 282

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Klinika Psychiatrii Dziecięcej i Terapii w Krakowie - ul. Kopernika 20a

124 248 743, 124 248 749, 124 215 959

Zakład Terapii Rodzin - leczenie nerwic - Kraków, ul. Kopernika 21a

124 248 718, ambulatorium 124 248 755, 124 248 750, 124 248 751

Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień i Współuzależnień - ul. Wielicka 73

124 255 784, 124 255 747

Poprawiony: czwartek, 21 grudnia 2017 17:28