Dzień Zdrowej Żywności

W listopadzie, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowej Żywności. Obchody tego dnia stały się już naszą tradycją. W tym roku hasłem przewodnim było: „Żyj smacznie i zdrowo – jedz kolorowo”.

Uczniowie klas gastronomicznych przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek zdrowe, kolorowe i pełne witamin sałatki i surówki. Oprócz degustacji uczniowie szkoły mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat roli warzyw w codziennej diecie. Nauczyciele przedmiotów zawodowych gastronomicznych prowadzili pogadanki na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Celem Dnia Zdrowej Żywności jest propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, zachęcanie do zdrowego stylu życia, a także integracja środowiska szkolnego, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży.

- Tyle mówi się dzisiaj o zdrowej żywności, ale zazwyczaj to tylko slogany. My postanowiliśmy te hasła wprowadzić w czyn i w tym roku pokazać, że nasze polskie warzywa są najlepsze, pozwalają zachować zdrowie, piękną cerę i zgrabną sylwetkę – tłumaczą uczniowie z klasy drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych.

O powodzeniu tej imprezy świadczy fakt, że wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejną edycję Dnia Zdrowej Żywności.

A. Górlińska