To jest dobra książka! #19

Dzisiaj coś dla czytelników o mocnych nerwach. Kinga Polak-Kukuła poleca wam książkę niemieckiego autora:

Patrick Suskind "Pachnidło".

Chyba niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ogromnie ważny jest dla nas zmysł powonienia. W "Pachnidle" poznajemy człowieka, dla którego jest on najważniejszy. Jan Baptista Grenouille przychodzi na świat w XVIII-wiecznej Francji i jest obdarzony niezwykłym zmysłem powonienia. Pomimo tragicznych warunków życiowych przeżywa jakby na przekór innym, opętany wciąż jednym aspektem: zapachem. Jego życie nabiera sensu dopiero wtedy, gdy udaje mu się zostać terminatorem u znanego paryskiego perfumiarza. Razem z nim poznajemy tajniki perfumiarstwa, ale i mroczną, nieludzką, opętaną jedną żądzą duszę Grenouille'a. Na dodatek bohater odkrywa, że on sam dlatego tak bardzo różni się od innych ludzi, że nie posiada własnego zapachu. Wpada więc w kolejne obesje, zapoczątkowane próbą stworzenia naturalnej woni człowieka.

To nie jest powieść dla ludzi delikatnych. Książkę rozpoczyna niezwykle sugestywny opis Paryża sprzed trzystu lat, gdzie śmierdziało wszystko: "ulice śmierdziały łajnem, podwórza śmierdziały uryną, klatki schodowe śmierdziały przegniłym drewnem i odchodami szczurów, kuchnie - skisłą kapustą i baranim łojem..." i tak dalej, i tak dalej. Kolejne stronice przepełnione są naturalistycznymi, wręcz turpistycznymi opisami, towarzyszącymi historii Grenouille'a. On sam zaś to doskonały przykład bohatera, któremu nie sposób kibicować - mimo że jest swego rodzaju geniuszem, jego myśli i motywacje nie mają w sobie niemal nic ludzkiego. Autor z wielką umiejętnością przeprowadza wiwisekcję człowieka ogarniętego obsesją.

To powieść, od której naprawdę trudno się oderwać, pozostawiająca nas z refleksją nad tym, co ma wpływ na nasze postrzeganie innych osób i co tak naprawdę decyduje o człowieczeństwie lub jego braku. Polecam serdecznie!

AG

PS Przy okazji przypominam o możliwości wypełnienia ankiety na temat preferencji czytelniczych użytkowników naszej biblioteki.

 

Obraz przedstawia regał z książkami. Na pierwszym planie książka pod tytułem Pachnidło.