To jest dobra książka! #18

To jest dobra książka! #18

Pozostajemy w poważniejszym klimacie. Dzisiejszą książkę wybrała dla was Joanna Drabik, a jest to pozycja, która na pewno skłoni was do przemyśleń:

Viktor E. Frankl "Człowiek w poszukiwaniu sensu".

Pierwsza część książki to kolejne bolesne świadectwo losu człowieka, który został uwięziony w obozie koncentracyjnym. Ale już tutaj widać różnice w podejściu do tematu. Autor książki to w końcu lekarz psychiatra i psychoterapeuta, twórca nowoczesnej metody psychoterapeutycznej - logoterapii.

Opisując swoje losy w obozie Auschwitz, od razu stara się usystematyzować i nazwać odczucia człowieka uwięzionego. Z wielką surowością ocenia samego siebie i nawet opisując to, co udało mu się zrobić dla innych, podkreśla, że na pewno można było więcej zdziałać. Autor bardzo wnikliwie opisuje swoje przeżycia w Auschwitz. Dzieli stan psychiczny więźniów na poszczególne stadia związane z kolejnymi etapami życia obozowego. W książce nie brak błyskotliwych porównań, jak to, gdzie Frankl porównuje cierpienie w życiu człowieka do gazu wpuszczonego do pomieszczenia - niezależnie, czy jest go dużo, czy mało, wypełni on całą dostępną przestrzeń, tak jak cierpienie, nawet dla innych wydawałoby się błahe, wypełnia całą naszą duszę.

Ten skromny człowiek o wielkim umyśle wysnuł ze swoich przeżyć wojennych teorię, że w człowieku do końca tkwi wola przeżycia, która zależna jest od tego, w czym widzi on sens swojej egzystencji: dla jednego z nas będzie to miłość do drugiego człowieka czy rodziny, dla innego - chęć skończenia książki czy pracy naukowej, jeszcze inny będzie żył nadzieją na jakieś wydarzenie czy nawet chęcią zemsty. Jeśli znajdziemy powód, dla którego jeszcze żyjemy, znajdziemy swój własny sens życia.

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to jedna z tych pozycji, która udowadnia, że psychologia i psychiatria to nie nauki oderwane od zwykłego życia, ale nierozerwalnie z nim związane. Polecam ją każdemu! Przypominam, że tę i inne książki możecie wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece - zapraszam do kontaktu.

AG