To jest dobra książka! #17

To jest dobra książka! #17Dziś coś z innej półki, ale myślę, że wielu z was powinno zainteresować. Radosław Ambroży proponuje wam książkę Stephena Hawkinga "Krótka historia czasu. Od wielkiego wybuchu do czarnych dziur".

Nie ma co się bać tej książki, ale warto zarezerwować sobie na nią więcej czasu. Mamy bowiem do czynienia z prostym wywodem na skomplikowane tematy. Jeden z największych umysłów naszych czasów, imponujący także niesamowitym hartem ducha, który pokazał, walcząc z nieuleczalną chorobą, daje nam wgląd do najnowszych osiągnięć fizyki teoretycznej. Książka porządkuje naszą wiedzę fizyczną i pokazuje zależności oraz jej wpływ na całe nasze życie - postrzeganie świata, a nawet kwestie metafizyczne. Tematyka kosmosu fascynuje wielu z nas - to w końcu cały świat, w którym żyjemy. Już starożytni Grecy i Rzymianie podnosili głowy na nocne niebo i próbowali opisać to, co widzą. Teraz wiemy o wiele więcej niż oni i dysponujemy nowoczesnymi narzędziami, ale to jeszcze bardziej uświadamia nam, jak mali jesteśmy w skali Wszechświata. Fizyka teoretyczna pozwala jednak na takie użycie wiedzy i narzędzi, że możemy poznać nawet to, czego nie możemy zobaczyć.

Zachęcając do przeczytania właśnie tej książki, podkreśla się, że zawiera ona dosłownie jeden wzór fizyczny - słynne równanie Einsteina E = mc2. Opatrzona została za to licznymi rysunkami i wykresami, które ułatwiają zrozumienie omawianych zjawisk. Pełno w niej smacznych anegdotek na temat uczonych, a także ciekawych przykładów, jak np. wytłumaczenie, dlaczego bańki mydlane mienią się kolorami.
Komu polecam tę książkę? Na pewno wszystkim, których interesuje tematyka szeroko pojętej astronomii czy fizyki. Może też być ciekawą lekturą dla czytelników science-fiction, dając podstawy lepszego zrozumienia pomysłów autorów. Nawet fani seriali znajdą tu coś dla siebie - wielbiciele Sheldona z "The Big Bang Theory", którego akcja toczy się właśnie w środowisku fizyków teoretycznych, albo widzowie "Breaking Bad", którzy szukają znaczenia pseudonimu głównego bohatera - Heisenberg.

To tylko jedna z wielu pozycji należących do szeroko pojętej literatury popularnonaukowej, które znajdziecie w szkolnej bibliotece. Zachęcam do własnych poszukiwań poprzez katalog elektroniczny lub specjalnie przygotowane zestawienia i zapraszam do biblioteki!

AG