To jest dobra książka! #13

W kolejnym odcinku naszego cyklu opowiem wam o książce poleconej przez Edytę Łabędź:
Wojciech Chmielarz - "Podpalacz".

To nie jest przyjemna powieść, ale wciąga od pierwszej do ostatniej strony. W tej sprawie od początku coś nie grało: podpalenie, jedna ofiara, druga osoba ranna. Kto podpalił? Dlaczego kobieta była zamknięta w garderobie? A w końcu co ich wiąże z kolejnym podpaleniem? W śledztwie pojawiają się nowe, całkiem niespodziewane wątki, aż w końcu dotyka ono osobiście komisarza Jakuba Mortki.

 

Dużą siłą tej książki jest sugestywny obraz współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. Wojciech Chmielarz przedstawia nam postacie reprezentujące pełny obraz społeczeństwa: od drobnych pijaczków po gwiazdy telewizyjne. Świetnie portetuje pracowników policji zmagających się z ponurą codziennością pracy i zwykłym życiem. Bohater książki, a zarazem całego cyklu, który rozpoczyna "Podpalacz", komisarz Jakub Mortka jest niezwykle oddany swojej pracy, co odbija się na jego życiu prywatnym. Jest sfrustrowany niskimi zarobkami, ale nie odejdzie z policji, bo zależy mu na tej pracy. Nie jest jednak postacią bez skazy, a końcówka powieści sprawia, że mamy ochotę śledzić jego dalsze losy.

Przy tym wszystkim nie traci akcja książki - kolejne tropy nasze i komisarza zostają odrzucone, a poczucie zagrożenia narasta. Satysfakcjonujące i zmuszające do myślenia jest także zakończenie powieści.

Polecam "Podpalacza" wszystkim miłośnikom polskich kryminałów - naprawdę warto!

AG

Zapraszam pozostałych nauczycieli i pracowników do podzielenia się tytułami waszych ulubionych książek!