Jest taki piękny, świąteczny czas… Wigilia klasowa 1Tia

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”
Cyprian Kamil Norwid

20 grudnia to dzień, w którym w naszej szkole miały miejsce wigilie klasowe. Od samego rana czuć było świąteczną atmosferę. Każda klasa w tym dniu spotkała się ze swoim wychowawcą, by wspólnie przeżyć wigilię. Dla klas pierwszych było to pierwsze tego typu spotkanie.

Wigilia klasy 1Tia rozpoczęła się o godzinie 8:00 sali nr 1. Uczniowie świątecznie przystroili salę, na jej środku znalazł się stolik, na którym zgodnie z tradycją znalazło się sianko, Pismo Święte, świeca oraz gwiazdy betlejemskie. Na stolikach pojawiły się obrusy i pięknie przygotowane zastawy dla każdego.

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej modlitwy oraz przeczytania przez Tomasza fragmentu ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie uczniowie złożyli swojemu wychowawcy życzenia. Nauczyciel podziękował za wszystkie działania podjęte w ramach przygotowania wigilii i życzył wszystkim wesołych i rodzinnych świąt.

Nastąpił czas składania sobie życzeń oraz łamania się opłatkiem. Kolejnym etapem uroczystości był wspólny posiłek. Zebrani skosztowali wspaniałego barszczu z uszkami oraz pierogów z kapustą i grzybami (przygotowanych przez rodziców wraz z uczniami), a także smacznych ciast (było ich bardzo dużo) i ciasteczek (pierników świątecznych, mandarynek i różnorakich słodkości).

Po skończonej wieczerzy wigilijnej nadszedł czas wspólnego kolędowania. Krzysztof przygotował dla wszystkich teksty kolęd, a Wiktoria zadbała o oprawę muzyczną. Wspólnie zaśpiewaliśmy 5 znanych i popularnych kolęd. Następnie rozmawialiśmy o tym jak spędzimy święta, jak wyglądają one w naszych domach oraz o tym, co one dla nas znaczą.

Na koniec chwyciliśmy się za ręce, wspólnie wypowiedzieliśmy życzenia „Wesołych Świąt” oraz puściliśmy tradycyjną iskierkę. Nadszedł czas porządkowania sali.

Wspólnie spędzone 3 godziny minęły bardzo szybko. Towarzyszyła im świąteczna atmosfera i ten czas zintegrował naszą klasę. Wspólnie też kultywowaliśmy tradycje świąteczne w naszej klasowej grupie. Atmosfera panująca w tym szczególnym dniu była wspaniała i każdy z nas cieszył się, że mógł w nim uczestniczyć. Nasza wigilia klasowa sprawiła, że poczuliśmy się jak jedna rodzina.

Od wychowawcy:

Serdecznie dziękuję WSZYSTKIM z naszej klasy za pomoc w zorganizowaniu wigilii i tego świątecznego dnia. Podziękowania kieruję w stronę:

- niezawodnych rodziców - za upieczenie ciast, zrobienie barszczu, pierogów, uszek, pomoc w organizacji

- wspaniałym uczniom -za przyniesienie jedzenia, soków, słodkości, przygotowanie i prowadzenie uroczystości

W Nowym Roku życzę wszystkim dużo sukcesów!

Paweł Biela