Nagrodzone na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu… To tam w czwartkowe przedpołudnie uczennice klasy 3TG/TR Weronika Kurowska, Karolina Wilkosz i Natalia Mleczek (działające w kole dziennikarsko-kulturalnym) wraz z nauczycielką języka polskiego Elżbieta Górecką udały się, by odebrać nagrodę w konkursie Gazeta okolicznościowa z pobytu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Krakowie w czerwcu 1787 roku.

W listopadzie dziewczyny ciężko pracowały nad zadaniem w konkursie organizowanym przez  Zamek Królewski na Wawelu i Bibliotekę Kraków. Celami konkursu były między innymi: poszerzenie wiedzy o historii Wzgórza Wawelskiego i Krakowa (z okresu II połowy XVIII wieku), zainspirowanie młodzieży do rozwijania zdolności i umiejętności literacko-publicystycznych, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych i zachęcenie do korzystania z księgozbioru Biblioteki Kraków. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu numeru gazety, której treścią miały być wybrane wydarzenia z 1787 roku – dwutygodniowego pobytu w Krakowie ostatniego polskiego króla, wydarzenia w Europie i świecie, a także tematy związane z modą, kulinariami i reklamami tamtego okresu. Treści historyczne należało ująć w różnorodne gatunki dziennikarskie.

W dniu 2 grudnia 2019 roku jury złożone z przedstawicieli organizatora oraz partnera konkursu pod przewodnictwem Beaty Ostrowickiej zdecydowało o przyznaniu w kategorii szkół średnich wyróżnienia naszym dziewczynom.

Gala wręczenia nagród odbyła się w wawelskim Centrum Wystawowo-Konferencyjnym. Po wręczeniu nagród zebrani mogli wysłuchać historii o tym, jak powstaje książka, opowiedzianej przez jurorkę Beatę Ostrowicką, autorkę powieści dla dzieci i młodzieży. W 1995 roku zadebiutowała powieścią Niezwykłe wakacje wyróżnioną m.in. przez Polską Sekcję IBBW. Kolejna powieść Świat do góry nogami została wpisana w 2004 roku na Honorową Listę Andersena. Niektóre z powieści zostały przetłumaczone na języki obce oraz w systemie Braille’a. Współpracuje ze Świerszczykiem oraz Wydawnictwem Literatura. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY. Szczególnym zainteresowaniem zebranych cieszyły się zagadki, które zadawała autorka, pochodzące z XVII wieku. Nie zabrakło również pytań do pisarki. Pytano przede wszystkim o to, jak rozpoczyna pracę z książką, skąd czerpie pomysły.

Po gali przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i zajrzenia do konkursowych prezentów. Dziewczyny znalazły tam bilet wstępu na wystawy Wawelskiego Wzgórza, bilet wstępu do centrum kina Kijów, cenny pakiet publikacji książkowych w wersji papierowej i MP3, film dotyczący Wawelu oraz trochę słodkości i drobnych gadżetów.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

EG

GAZETKA