To jest dobra książka! #5

W ostatnim przedświątecznym odcinku naszego cyklu zamiast recenzji książki polecanej przez naszych czytelników polecam twórczość jednego z polskich autorów - Andrzeja Sapkowskiego. Jest ku temu specjalna okazja, gdyż już jutro nastąpi premiera serialu "Wiedźmin" na podstawie jego książek.

 

Andrzej Sapkowski to żywa legenda polskiej fantastyki - człowiek, który otworzył ją dla szerokiej publiczności, tworząc własny, niepowtarzalny świat i postacie, które weszły na stałe do polskiej kultury. Saga o wiedźminie - mutancie zabijającym potwory, obdarzonym dzieckiem niespodzianką i wplątanym w niezwykłe wydarzenia - podbiła serca polskich czytelników, a teraz ma szansę zawojować świat. Sapkowski przekonująco kreśli świat niby bajkowy, ale tak boleśnie podobny do naszego. Często nazywany jest postmodernistą, gdyż bez skrępowania korzysta z motywów i tropów od zawsze obecnych w naszej kulturze, ale twórczo je przekształca.

Ale twórczość Sapkowskiego to nie tylko "Wiedźmin". To także trylogia husycka - historia Reynevana, młodego rycerza, który w latach wojen husyckich na Śląsku popada w kłopoty, a na dodatek maczają w tym palce nieczyste siły. To także niezwykłe opowiadania zgromadzone w zbiorze "Maladie", które są może mniej popularne, ale każde z nich stanowi popis warsztatu i niepowtarzalnego stylu autora. W naszej bibliotece możecie również wypożyczyć jego powieść "Żmija", dziejącą się we współczesnym Afganistanie, ale niepozbawioną wątków fantastycznych, oraz jego książki na temat fantastyki: "Świat króla Artura" i "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini".

Zapraszam do biblioteki jeszcze przed świętami i życzę miłej lektury oraz wesołych świąt!

AG