Nowa, większa biblioteka zaprasza

Od listopada można już w pełni korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej w nowym miejscu. Dzięki rozbudowie szkoły po wielu latach udało się wygospodarować w szkole nowe, większe pomieszczenie, w którym możliwa będzie pełna realizacja zadań biblioteki. W środę, 6 listopada, odbyło się oficjalne reotwarcie w nowym pomieszczeniu. Ale zanim do tego doszło, konieczne było przede wszystkim przeprowadzenie zbiorów z dawnej biblioteki. Liczą one ok. 7000 egzemplarzy wpisanych do księgozbioru głównego, ale gromadzimy również czasopisma, materiały pomocnicze dla nauczycieli i uczniów oraz inne materiały, więc było to zadanie niełatwe. Dziękuję serdecznie wszystkim osobom, dzięki którym udało się to zrobić jeszcze w trakcie wakacji. Nowe pomieszczenie wymagało też nowego ustawienia zbiorów, aby jak najlepiej je wyeksponować, zwłaszcza te, które udało się kupić w ubiegłym roku szkolnym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na szczęście we wrześniu udało się także kupić sześć nowych regałów, które umożliwiły wygodną i estetyczną aranżację biblioteki. Tak więc cały wrzesień zajęło mi segregowanie zbiorów i ich ustawianie. Na koniec, w październiku, przeprowadzono skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów biblioteki.

Efekty tej pracy można było oglądać wczoraj, w trakcie reotwarcia. Miło było słyszeć z ust uczniów komplementy na temat nowego wyglądu biblioteki oraz zapewnienia, że teraz będą często korzystać z jej zbiorów - trzymam za słowo! :) Największym powodzeniem cieszyły się tradycyjnie cukierki, ale kilkoro z Was podjęło też wyzwanie w postaci minikonkursu o bibliotece szkolnej. Konkurs wygrał Eryk Migner z klasy 3TR - gratuluję! Jako jedyny niemalże dokładnie oszacował liczbę zbiorów (7017 książek), zapewnił też sobie dodatkowy punkt za podanie źródła, w którym znalazł definicję słowa "prolongata". Drugie miejsce zajęły ex aequo Gabriela Tupta i Gabriela Żegleń, które pomyliły się tylko o dziesięć lat, szacując datę wydania najstarszej książki w bibliotece - jest to pochodzące z 1920 roku "Pszczelarstwo krajowe" autorstwa Kazimierza Lewickiego, które według widniejącej na nim notatki jest darem od Górnego Przedmieścia po koledze Andrzeja Średniawskiego. Eryka oraz obie Gabriele zapraszam do odbioru nagród do biblioteki. Wyrazy uznania należą się również Dominice Ceremon - jedynej z nauczycieli, która podjęła wyzwanie konkursowe.
Poniżej zamieszczam małą galerię obrazującą, jak zmieniła się biblioteka szkolna (pozdrowienia dla absolwentów! ;)). Na koniec pozostaje mi tylko zaprosić wszystkich do korzystania z naszych zbiorów - do zobaczenia!

AG