Zajęcia profilaktyczne "Przepis na sukces"

W jaki sposób można zrealizować zajęcia profilaktyczne, które zainteresują młodzież? Wystarczy zaprosić rapera, który opowie swoją historię, a przy okazji pokaże swoje umiejętności wokalne.
W ramach dwóch godzin zajęć lekcyjnych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji na temat tego, w jaki sposób narkotyki oraz problemy alkoholowe w domu mogą mieć negatywny wpływ na życie. Anatom (pseudonim artystyczny), a tak właściwie Jakub Nowak, wraz ze swoim kolegą Bartkiem odwiedzili naszą szkołę, aby opowiedzieć o swoich przeżyciach.

Obydwaj mieli niegdyś problemy z narkotykami, a także innymi uzależnieniami. Pochodzą ze środowisk, w których patologia była codziennością. Mimo wszelkich przeciwności losu, takich jak samotność, ucieczka z domu w młodym wieku, depresja i chęć samobójstwa – dziś osiągnęli sukces. Ich prelekcja była także ich świadectwem wiary, historią, w jaki sposób nawrócili się na drogę chrześcijańską. Jak mówią: „Gdy nie było nikogo przy mnie, Bóg ze mną zawsze był”. Bartek przebył długą drogę poprzez uzależnienia, poprawczak i samotność. Prowadzi swój fanpage na Facebooku „Z buta do Maryi”, na którym opisywał swoją wędrówkę pieszą z Warszawy do Medjugorie. Jakub – jak mówi o sobie „zdolny leń” – już jako dziecko zaczynał swoją przygodę z rapem, jednakże zaprzepaścił szanse przez narkotyki, alkohol i imprezy. Na początku występował pod pseudonimem Baku. Po nawróceniu wrócił do rapu, zaczął swoją karierę jako Anatom. Teksty jego piosenek opisują różne sytuacje z jego życia, a także przekazują, że to Jezus pomógł mu poukładać swoje życie i być tym, kim jest dziś.
Jakub i Bartek jeżdżą po szkołach, ośrodkach wychowawczych i innych tego typu miejscach, aby przekazać młodzieży, że mimo wszelkich przeciwności da się odbić od dna, że nawet pochodząc z rodziny patologicznej i mając trudny start, można osiągnąć sukces. Nie zawsze przychodzi to łatwo, czasem trzeba przejść wiele, ale w końcu się uda. Wystarczy tylko znaleźć tę właściwą drogę, tak jak oni po wielu latach odnaleźli drogę z Jezusem. Nie wstydzą się swojej wiary i podkreślają, że wiara w życiu jest bardzo ważna.
Po wysłuchaniu historii o życiu naszych gości odsłuchaliśmy kilka utworów autorstwa Anatoma takich jak „Infamia”, „Przepis na sukces” czy „ Ja wybieram Ciebie”. Na koniec każdy z uczniów mógł przybić piątkę z artystą i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Myślę, że taka pogadanka dala wielu osobom powód do refleksji. Widać było, że uczniowie byli bardzo zaciekawieni taką formą prelekcji, gdyż słuchali w ciszy i skupieniu. Czekamy na więcej takich ciekawych osób, które zechcą w interesujący sposób przedstawić prawdziwe historie o życiu.

NM