Trzecie miejsce Moniki Machał

Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach, Grupa Literacka „Tilia” oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Myślenicach w ramach inicjatywy lokalnej ogłosiły konkurs pt. „Moje rozumienie patriotyzmu”. Mogli w nim uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Powiatu Myślenickiego. Uczennica naszej szkoły, MONIKA MACHAŁ z kl. 3 TR, zajęła w tym konkursie trzecie miejsce.

 

Napisała esej, w którym przedstawiła swoje rozumienie patriotyzmu, i wywalczyła sobie podium. Wręczanie uczestnikom nagród połączone było z panelem dyskusyjnym, w którym wzięli udział zaproszeni goście. Wśród nich byli  m.in. poseł Jarosław Szlachetka, poseł Józef Brynkus, dr Piotr Sadowski i dr hab. Janusz Majcherek. Panowie wypowiadali się, czym dla nich jest patriotyzm oraz jaką, w dzisiejszych czasach, mają receptę na patriotyzm.

A czym dla Moniki jest patriotyzm? Oto kilka zdań z jej konkursowej pracy:

„Patriotyzm to to, czym żyjemy, czym oddychamy i skąd pochodzimy. To głębia naszego jestestwa i nas samych. Jest pryzmatem naszej duszy, która rozszczepia się na wielorakie barwy kolorów.

Dodatkowo, jest także sposobem postrzegania świata i czegoś, co czuje się tylko sercem. Tak, to jest miłość, miłość do własnej Ojczyzny i jej niepowtarzalnego piękna…”.

JR